کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران

 1. #1
  Special Forces Ranger
  ناظر ارشد انجمن

  تاریخ عضویت
  Feb 2012
  محل سکونت
  هرجا
  نوشته ها
  2,428
  تشکر
  3,165
  تشکر شده 4,486 بار در 1,523 ارسال
  قدرت امتیاز دهی
  1504
  میزان امتیاز : 125944
  Array
  علاقه مندی های من
  نیروی هوایی
  نيروي هوايي ايالات متحده امريكا

  نیروی زمینی
  نيروي زميني ايالات متحده امريكا

  نیروی دریایی
  نيروي دريايي ايالات متحده امريكا

  نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران

  تاریخچه تشکیل نیروی زمینی در ایران

  تشکیل نیروی زمینی در ایران را میتوان از لحاظ تاریخی با پیدایش مادها در ایران همزمان دانست. در این دوران نیروی زمینی متشکل از دو گروه پیاده نظام و سواره نظام بودهاند. بعدها با تشکیل حکومت هخامنشیان این نیروها تحت فرماندهی یک نفر درآمده و رستههای پیاده، سواره، ارابهسواران، مهندسان، نفت اندازان، کارگزاران و گارد جاویدان شکل گرفت. اشکانیان اما اهمیت بیشتری برای رسته سواران قائل بودند. در دوره ساسانیان پادگانهای همیشگی ایجاد شد و هزینه نگهداری نیروها و مزد سربازان از سوی حکومت مرکری پرداخت میگردید. پس از حمله مسلمانان به ایران و فروپاشی حکومت ساسانیان، امیران عرب، نیروهایی از ایرانیان را در زیر فرمان خود داشتند و پس از مدتی همین نیروها علم استقلال برافراشتند و در گوشه و کنار ایران حکومتهایی تشکیل دادند که دارای ارتش مخصوص خود بود. با روی کار آمدن صفویان، ارتش دارای سازمانی متشکل و هماهنگتر شد و نیروی زمینی ارتش به چهار دسته: ۱-سواران ۲-پیادگان ۳-توپچیلر(توپخانه) ۴-نسقچیلر(راهدار و راهبان سپاهیان) تقسیم گشت. با کشته شدن نادرشاه، آرامش و مرکزیت خاصی که او پدید آورده بود، به یکباره از میان رفت و آشفتگی و بی سرو سامانی در ارتش تا نخستین دهه سیزدهم هجری و آغاز فرمانروایی آقا محمد خان قاجار ادامه یافت. در دوره قاجاریه با همت و تلاش امیر کبیر و سپس عباس میرزا، سازمان ارتش ایران مجدداً به صورت منسجم و هماهنگی در آمد و ارتش ایران به ده تومان تقسیم شد که هر تومان متشکل از چهار تا یازده فوج و فرمانده هر فوج یک سرتیپ بود. بعد از شکست ایران از روسیه و تشکیل دیویزیون قزاق در ایران، به طور کلی نیروی زمینی ارتش را بخشهای زیر تشکیل میدادند: ۱- قشون جنوب ایران ۲-دیویزیون قزاق ۳-بریگاد مرکزی ۴-نظام ایالات و ولایات ۵-قوای داوطلب شرقی ۶-ژاندارمری ۷-امنیه و قوای مشابه ۸-پلیس منظم ۹-پلیس ایالات و ولایات.

  نیروی زمینی ارتش در دوران معاصر [ویرایش]

  در دوره حکومت رضا پهلوی ایران به پنج حوزه نظامی بزرگ تقسیم شد که باید آن را مبدأ تشکیل نیروی زمینی ارتش به صورت اصولی و تقریباً به شکل امروزی آن دانست. این پنج حوزه شامل لشکر مرکز، لشکر شمال غرب، لشکر شرق یا خراسان، لشکر جنوب و لشکر غرب میشد. سپس طی سالهای ۱۳۱۴ تا ۱۳۲۰، تحولات اساسی دیگری در سازمان نیروی زمینی ارتش به وجود آمد و این سازمان شامل پنج لشکر، ۴ تیپ مستقل، ۲ واحد توپخانه ۱۰۵ بلند و ضد هوایی شد. در سال ۱۳۱۴ شمسی، درجات نظامی نیز تعیین و اعلام گردید. در این زمان، مدارس مختلف نظامی مانند مدرسه دیویزیون (برای دیویزیون قزاق)، مدرسه نظام مشیرالدوله (برای بریگاد مرکزی)، مدارس افسیه و سوزافسیه (برای ژاندارمری و کلاسهای بیطاری) که قبلاً در زمان قاجاریه تشکیل شده بودند، درهم آمیخته شدند و برای اولین بار مؤسسهای به نام مدارس نظام کل قشون ایجاد گردید، در ادامه، این مدارس به سه مدرسه جداگانه: ۱-مدرسه ابتدایی نظام ۲-مدرسه متوسطه نظام ۳-مدرسه عالی نظام تبدیل شدند، که نام این سه مدرسه نیز در سال ۱۳۱۴ به ترتیب به دبستان نظام، دبیرستان نظام و دانشکده افسری تغییر یافت

  نیروهای انسانی نیروی زمینی ارتش [ویرایش]

  نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران از افسران (وظیفه و استخدامی) و درجهداران (وظیفه و استخدامی) و سربازان (وظیفه) تشکیل شدهاست. افسران استخدامی در دانشگاه افسری امام علی واقع در تهران تحصیل میکنند و در این دانشگاه علاوه بر یادگیری دروس علمی روز و فنون نظامی به دورههایی نظیر رنجر و کماندو و رزم در کوهستان و اردوگاههای تابستانی و زمستانی اعزام میشوند.

  دوره رنجر در شیراز و طی چندین مرحله در مرکز پیاده شیراز و دشت ابرقو و استان کهکلویه بویر احمد(و احتمالاً شهر قدیم کلگه کهنه) برگزار میگردد.

  دوره کماندو در لشگرک تهران و در کوههای اطراف تهران برگزار میگردد و دوره اردوگاه زمستانی نیز در امامزاده هاشم تهران برگزار میگردد. رستههای پیاده، زرهی، توپخانه، اردونانس، عمران و استحکامات، بهداری، قضائی، جنگ الکترونیک، اداری، ترابری، دارایی، دژبانی و... از رستههای فعلی نیروی زمینی هستند.
  با این وجود قسمت بزرگی از نیروی انسانی مورد نیاز، توسط نظام خدمت وظیفه عمومی تامین میشود. تمامی پسران (اولاد ذکور) واجد شرایط سربازی در جمهوری اسلامی ایران بعد از به پایان رساندن تحصیل با شرایط ذیل به این خدمت فراخوانده میشوند:

  زیر دیپلم: سرباز
  دیپلم بدون کد: سرجوخه
  دیپلم کددار: گروهبانسوم
  فوق دیپلم: گروهبانیکم
  لیسانس: ستوان ستوم فوق لیسانس: ستوان دوم دکترا: ستوانیکم
  تمامی نیروهای وظیفه یک دوره حدودا دو ماهه را آموزش میبینند تا با جنگافزارهای عمومی و همینطور برخی اطلاعات آشنا شوند. که برای گروههای مختلف متفاوت است. اما به طور مستمر و بخصوص در زمینه ارتش جمهوری اسلامی ایران - نیروی زمینی - برای لیسانس و فوق لیسانس این دوره مرکز آموزش ۰۱(صفر یک) در افسریه و فوق دیپلم در مرکز آموزش ۰۲(صفر دو) برگزار میشود.

  که بعد از این دوره سربازانی که مدرکشان مورد نیاز ارتش است به طور مستقیم به یگانهای مورد نیاز فرستاده میشوند و دیگر سربازان به دوره کد یا دورهای که در آن به طور تخصصی با یکی از رستهها آشنا شوند. که مراکز بسیاری دارد از جمله مرکز آموزش پیاده شیراز، مرکز آموزش زرهی شیراز، مرکز آموزش تکاوری لشگرک، مرکز آموزش توپخانه اصفهان، دانشکده پدافند هوایی شاهین شهر، مرکز آموزش مخابرات (مرامخ)، مرکز آموزش پشتیبانی (مراپش) به طور کلی تقسیم بندی وظیفهها در این مراکز به تفکیک رشته تحصیلی در دوره کارشناسی و یا کارشناسی ارشد میباشد.

  فرماندهی [ویرایش]

  نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران به اختصار نزاجا گفته میشود و فرماندهی آن به عهده امیر سرتیپ احمدرضا پوردستان میباشد و ستاد فرماندهی آن نیز در منطقه لویزان تهران (چهار راه مینی سیتی) واقع بوده که محدوده وسیعی را شامل میشود. قسمتی از ستاد که توسط دیواری تبدیل به پادگانی جداگانه گشته، سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نزاجا نامیده میشود که تمامی طرحهای تحقیقاتی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در آنجا و زیر نظر متخصصان مورد بررسی قرار میگیرند و در طی مراحل تحقیقاتی، جهت استفاده در ارتش به مرحله تولید میرسند.

  http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%...B1%D8%A7%D9%86

 2. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید morteza771 از ایشان تشکر کرده است:


 3. # ADS
  نشان دهنده تبلیغات برای شما
  تاریخ عضویت
  Always
  محل سکونت
  Advertising world
  نوشته ها
  Many

   

 4. #2
  كاربر متخصص

  تاریخ عضویت
  Jul 2012
  نوشته ها
  1,410
  تشکر
  1,425
  تشکر شده 4,754 بار در 828 ارسال
  قدرت امتیاز دهی
  1559
  میزان امتیاز : 141648
  Array
  به نام خدا . با سلام . به آنچه اشاره شد میبایست هوانیروز قهرمان و نیروهای هوابرد دلاورمان که دارای مراکز ویژه آموزشی و پایگاههای عملیاتی خاص خود هستند را نیز افزود .

 5. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید ARASHEKAMANGIR از ایشان تشکر کرده است:


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 02-22-2013, 04:35 AM
 2. نیروی دریایی سپاه، نیروی خط مقدم جمهوری اسلامی است
  توسط مجتبی در انجمن اخبار نظامی داخلی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 07-16-2012, 06:41 PM
 3. قایق تندروی آذرخش نیروی دریایی سپاه
  توسط Sorena در انجمن شناورهاي سطحي
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 12-27-2011, 05:02 PM
 4. قایق تندروی عاشورا نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
  توسط سپهسالار در انجمن کشتی ها و قایق های جنگی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 11-23-2011, 06:18 PM
 5. نیروی واکنش سریع اروپا (errf) و نیروی واکنش ناتو (nrf)
  توسط Karim1504 در انجمن نيروهاي مخصوص
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 10-14-2011, 11:45 AM

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •