کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: دکترین دفاعی ایران

 1. #1
  Special Forces Ranger
  مدیر کل سایت و انجمن

  تاریخ عضویت
  Oct 2011
  محل سکونت
  *** اهواز ***
  نوشته ها
  2,645
  تشکر
  2,005
  تشکر شده 4,350 بار در 1,209 ارسال
  قدرت امتیاز دهی
  1184
  میزان امتیاز : 91711
  Array
  علاقه مندی های من
  نیروی هوایی
  نيروي هوايي روسيه

  نیروی زمینی
  نيروي زميني انگلستان

  نیروی دریایی
  نيروي دريايي ايالات متحده امريكا

  Post دکترین دفاعی ایران

  دکترین دفاعی ایران


  احمدوحیدی

  اصولاً قدرت نظامی و رویکرد به تأمین ابزار قدرت، پیششرط استقلال و امنیت و توسعهی هر کشوری به شمار میرود. داشتن تسلیحات مناسب و کافی،یک جزء حیاتی اقتدار دفاعی و یک ضرورت حتمی برای اعتبار بازدارندگی است. از این منظر صنعت دفاعی مستقل و خوداتکا مهمترین شاخصهی اقتدار ملی است.

  در واقع استقلال و خودکفایی در صنعت دفاعی ضمن ایجاد امنیت و آرامش داخلی و نیز افزایش خودباوری ملی ضمن ارتقای قدرت بازدارندگی، دشمن را از هرگونه طمعورزی و هجوم و تجاوز بازمیدارد.  ساختار دفاعی و الگوی تسلیحاتی ایران قبل از انقلاب اسلامی بر مبنای توازن دو قدرت شرق و غرب بود. در آن هنگام ایران را به عنوان عنصر عملکنندهی غرب و برای جلوگیری از حضور نظامی شرق یا پیشگیری از آن ساماندهی کرده بودند. بنابراین صنایع دفاعی بر وابستگی و مونتاژ تجهیزات مورد نیاز استوار بود. آن هنگام همهی طرحریزیهای دفاعی در حوزهی تولید ابزار نظامی و دفاعی ایران را طراحان و مستشاران آمریکایی تهیه میکردند. بر اساس آمار اعلامشده، تا قبل از انقلاب ۴۰ هزار مستشار در ایران حضور داشتند و پیشبینی کرده بودند که تا سال ۱۳۶۰ این تعداد به ۶۰ هزار نفر برسد.

  با ظهور انقلاب اسلامی و قطع روابط نظامی ایران با آمریکا، پشتیبانی این تجهیزات نیز عملاً قطع شد و کشور ما در شرایط تحریم کامل قرار گرفت. با قطع ارتباط ما و غرب، صنایع دفاعی خلاق و مستقل کشور با الهام از پیام نورانی حضرت امام رحمهاللهعلیه مبنی بر حرکت به سمت خوداتکایی، خودکفایی در عرصهی نظامی و دفاعی متولد شد و توسعهی خود را آغاز کرد. اعجاز این تفکر نیز در طول ۸ سال دفاع مقدس ظهور و بروز یافت.

  امروز صنعت دفاعی کشور بر اساس این تفکر، کارآمد، مستقل و خلاق است. امروزه ما بیش از ۱۳۹ صنعت دفاعی فعال داریم که بیش از ۷۰۰ صنعت بخش خصوصی نیز با آنها همکاری دارد. نتیجهی این فعالیت نیز تولید بیش از ۱۱۰۰ محصول نظامی و غیر نظامی، تولید بیش از ۴ هزار قطعه در عرصهی هوایی، فعالیت حدود ۱۵ هزار نفر محقق و پرسنل در صنایع دفاعی و از همه مهمتر دستیابی به بیش از ۲۷۰ فناوری بومی است.

  امروزه صنعت دفاعی کشور الگویی مؤثر در تبلور شایستگی ملت ایران و اقتدار ملی به حساب میآید. از همین رو فرماندهی معظم کل قوا به پاس بیش از سه دهه تلاش مجاهدانه و مخلصانهی کارکنان متعهد و متخصص و نخبگان و دانشمندان این عرصه در دستیابی به تجهیزات راهبردی و قطع هرگونه وابستگی نظامی، روز سیویکم مرداد را به عنوان روز صنعت دفاعی نامیدند.

  امروزه صنایع دفاعی با جذب همکاری حدود ۵ هزار نفر محقق و حدود ۱۰ هزار نفر همکار در دیگر ارگانها و شرکتهای خصوصی، ۹۰۰ پروژه را تعریف و عملیاتی کند و به حدود ۲۰۰ فناوری دست یابد. همچنین ۳۳ فناوری بدیع به دست آورده که عمدتاً مربوط به فناوریهای پیشرفته در حوزههای موشکی، سلاح و مهمات، خودروهای زرهی و تاکتیکی و نیز حوزههای فیزیک، الکترونیک، صنایع هوایی، مخابرات و ناوبری و نرمافزار است. با این روند جمهوری اسلامی ایران در جایگاه شایستهای از صنعت دفاعی قرار گرفته و امروزه از برترینهای دفاعی منطقه و جهان به شمار میآید.

  مصداق این پیشرفت را میتوان در حوزههای هوا، فضا و الکترونیک مشاهده کرد. امروزه ایران جزو ۱۰ کشور دارندهی فناوری کامل فضایی است. تبلور این حرکت نیز در پرتاب ماهوارههای امید و طلوع و ساخت ماهوارهبرهای سفیر و سیمرغ به ظهور رسیده است.

  در حوزهی موشکی نیز ایران در منطقه برترین است و نیز جزو بهترینهای جهان است. تولید موفق موشکهای شهاب و سجیل، ثاقب و صیاد، فاتح و زلزال، میثاق و رعد و طوفان و سفر مصداق این موفقیت است.

  در حوزهی زیرسطحی جزو معدود کشورهای جهان است که قابلیت طراحی و ساخت زیردریاییها را بهخصوص در کلاس متوسط دارد.

  در حوزهی سطحی جزو کشورهای صاحبنام در جهان است. شناورهای سطحی عاشورا، ذوالفقار و ذوالجناح، السابحات و یونس نیز اثباتی بر این مدعا است.

  در حوزهی شناورهای تندرو جزو کشورهای برتر در طراحی و ساخت شناورهای تندرو و موشکانداز، اژدرافکن و راکتانداز است.

  در حوزهی تجهیرات پیشرفتهی الکترونیک و مخابرات نیز صنایع دفاعی ایران با تولید بصیر و صافّات و مطلعالفجر، هدهد و سداد، عقاب و شاهین، بینا و مشکات، مرآت و سلیم، تلاش و هادی، فدک و فاتح، توانمندی بالای خود را در این عرصه به اثبات رسانده است. به برکت همین حرکت عظیم است که امروز نیروهای مسلح متناسب با تغییر ساختار و راهبرد، آمادگی کامل برای مقابله با هر نوع تهدید و در هر سطحی را باقوت و قدرت دارند.

  ما معتقدیم این نگاه و روش جدید که همواره مورد تأکید فرماندهی معظم کل قوا نیز بوده، مستلزم بهرهگیری از ظرفیتهای خلاق و نوآوری در سطح ملی است. این امر در گرو ایجاد و توسعهی مراکز تحقیقاتی توانا در خلق دانش و فناوری به عنوان محور مورد نیاز صنایع دفاعی، حرکت به سمت سازمانهای شبکهای، کمک به ایجاد و توسعه و حمایت و بهرهبرداری از ظرفیتهای تولیدی و تحقیقاتی بخش غیر دفاعی در راستای تأمین نیازهای دفاعی و توسعهی پدافند غیر عامل و استفاده از ظرفیتهای تولیدی و تحقیقاتی خارج از بخش دفاع و ایجاد شرکتهای پایداردر راستای توسعهی توان دفاعی مؤثر است.

  سیاست ما در جهت تحقق این رویکرد در سه محور مورد توجه قرار گرفته است:

  ۱. حفظ و توسعهی شایستگیهای محوری با تأکید بر قابلیتهای تحقیقاتی، طراحی،یکپارچهسازی و نخبهگرایی و مدیریت شبکهی بزرگ توانا با قدرت کارفرمایی دانشبنیان

  ۲. ایجاد کانونهای ایدهپردازی دفاعی برای شناسایی راهحلهای خلاقانه مقابله با تهدیدات و تعریف نیازها

  ۳. ایجاد و تقویت مراکز خلق و توسعهی محصولات جدید با محوریت دفاتر طراحیکه مستلزم هستههای دانا برای دستیابی به سامانههای دفاعی است.

  نتیجهی این حرکت در نخستین گام، همکاری با ۲۸ دانشگاه و بیش از ۱۱۸۸ شرکت دانشبنیان و صنعتی در ۶۵۰ پروژه است که اثرات آن را میتوان در موارد زیر مشاهده کرد: تأمین قطعات و سامانههای پیچیده در حوزهی هواپیما همچون قطعات Blade و Vane، ساخت رادیوHF وVHF ، قطعات و سامانههای پیچیدهی بالگرد، قطعات گردندهی سامانهای ارتباطی، قطعات و اتصالات الکتریکی، مخازن سوخت، قطعات و سامانههای پیچیده در حوزهی پهباد، طراحی و تولید قطعات گلوگاهی و بسیاری قطعات و ابتکارات مؤثر در بخش صنایع دفاعی.

  امروزه صنایع دفاعی با جذب همکاری حدود ۵ هزار نفر محقق و حدود ۱۰ هزار نفر همکار در دیگر ارگانها و شرکتهای خصوصی، ۹۰۰ پروژه را تعریف و عملیاتی کند و به حدود ۲۰۰ فناوری دست یابد.

  از مهمترین عرصههای فعالیت صنایع دفاعی، حوزهی پدافند هوایی بوده است. ما در این بخش پروژههای مؤثری را متناسب با تهدیدات طراحی و اجرا کردهایم. برای نمونه به چند موردی اشاره میکنم که سال گذشته افتتاح شده است:

  سامانهی پدافند ارتفاع متوسط مرصاد (سامانهی زمینی مشابه هاک): این سامانهی هوایی موشکی برد متوسط میتواند هواپیماهای مدرن را در ارتفاع پست و متوسط منهدم کند.

  آزمایش نهایی موشک ۲۰۰۰ کیلومتر سوخت جامد سجیل۲ که یک موشک دومرحلهای است و از دو موتور سوخت جامد مرکب تشکیل شده است. سیستم ناوبری این موشک نسبت به موشک سجیل جدیدتر بوده و از سنسورهای بسیار پیچیده و دقیقی برخوردار است.

  خط تولید توپ ضدهوایی ۳۵ میلیمتری که از جدیدترین دستاوردهای متخصصان وزارت دفاع است و از بهترین انواع موجود در نیروهای مسلح جهان به شمار میرود.

  مهمات ضد هوایی توپ ۱۰۰ میلیمتری که گام تکمیلی و مهمی در عملیاتی کردن توپهای پدافند هوایی ۱۰۰ میلیمتری بوده است.

  خط تولید میثاق۱ و میثاق۲ که عبارت بوده از دستیابی به دانش فنی طراحی و ساخت موشک دوشپرتاب پدافند هوایی میثاق ۲ با قابلیت مقابله با جمینگ.

  خط تولید موشک ضد بالگرد لیزری قائم که موشکی نیمهسنگین و هدایتشونده است و این توانایی را دارد که اهداف هوایی با سرعت کم و ارتفاع پایین و بهخصوص بالگردهای تهاجمی مجهز به سطوح مقاوم شبه زره را منهدم کند. این موشک همچنین قادر است با عمق نفوذ بالا، خودروهای زرهی، تانک و نفربر را منهدم سازد.

  خط تولید سامانهی پدافندی کمارتفاع که با داشتن رادار جستوجوی سهبعدی و ردیاب الکترواپتیکی و نواخت ۴۰۰۰ تیر در دقیقه، برای پدافند تهدیدات ارتفاع کم به کار میرود.

  آزمایش موشک قیام و نسل سوم موشک فاتح ۱۱۰ که کاملاً موفقیتآمیز بوده است.

  مبنای دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران عبارت است از «تولید ابزار قدرت» برای «بازدارندگی فعال» و نیز «دفاع مبتکرانه و مؤثر». توان موشکی ایران بخشی از راهبرد و دکترین دفاعی صنعت دفاعی است. لذا صنایع دفاع بر اساس این دکترین، ضمن بومیسازی دانش و فناوری موشکی، هماکنون با تولید بیش از ۵۰ محصول موشکی مهم از قبیل موشکهای شهاب، عاشورا، تندر، فاتح، توفان، یازهرا سلاماللهعلیها و صیاد، توان بازدارندگی نیروهای مسلح را متناسب با تهدیدات ارتقا بخشیده است. این امر را میتوان در چگونگی موضعگیری دشمنان ما و بهویژه سران رژیم صهیونیستی مورد توجه قرار داد که به قدرتمندی موشکی ایران و عدم امکان آغاز هرگونه عملیات علیه ایران اسلامی اذعان میکنند.

  علاوه بر آن، تعمیر و بازسازی بیش از ۳۰ محصول موشکی، برگزاری دورههای آموزشی مختلف و ساخت شبیهسازهای موشکها، گامهای مؤثر دیگری بوده که توانسته است بخش مهم و اعظم نیازهای نیروهای مسلح را تأمین کند.

  چشمانداز آیندهی فعالیت وزارت دفاع بر اساس تحولات محیطهای داخلی، منطقهای و بینالمللی شکل میگیرد. در این جهت تمرکز وزارت دفاع بر «هوشمندی دفاعی» است. بر این اساس و در افق ۱۰ساله، صنعت دفاعی بر مبنای راهبردهای ولایی، خلاق، دانشبنیان و شبکهمحور استوار است. البته علاوه بر ظرفیتهای درونی بخش دفاعی، از توانمندی حداکثری علمی و فنی و دانش شبکهی همکاران صنعتی، تحقیقاتی و پژوهشی داخل و خارج کشور نیز حداکثر بهرهبرداری را در این مورد خواهیم نمود.

  برخی ویژگیهای مهم صنعت دفاعی کشور در افق آینده را نیز میتوان اینگونه برشمرد:

  - انعطافپذیری و چابکی حداکثری در طراحی و تولید تسلیحات، آرایهها، سامانهها و فناوریهای مورد نیاز نیروهای مسلح در سریعترین زمان و با کمترین هزینه

  - جهش در قدرت خلق محصولات و سامانههای جدید دفاعی مبتنی بر فناوریهای بومی با تقویت دفاتر طراحی و مراکز توسعهی فناوری

  - بهرهگیری مناسب و پایدار از همهی توانمندیها و ظرفیتهای نخبگی و خبرگی کشور در راستای افزایش قدرت دفاعی کشور

  - پدافند غیر عامل و دفاع همهجانبه و ایجادشرکتهای پایدار و مطمئن و در شرایط برد-برد در راستای توسعهی دفاعی مؤثر

  - تمرکز منابع و سرمایههای درونی صنایع دفاعی بر توسعه و تأمین فناوریهای حساس راهبردی

  - ایفای نقش فعال در توسعه و بالندگی فنی و علمی کشور با توسعهی فناوریهای بدیع و بومی

  - توجه مضاعف به نقش و اهمیت فناوریهای نرم و حوزهی سایبر

  - تغییر نقش ستادهای بالادستی از کارخانهداری به کارفرمایی دانشبنیان


  منبع: سایت خبری و تحلیلی معاونت سیاسی وزارت دفاع
  http://siyasi.ir/1390-05-25-07-49-50...-09-31-54.html
  اگر باورتان باشد که شما هم میتوانید صنعتی داشته باشید و ابتکاری داشته باشید همین باور شما را توانا میکند ..... امام خمینی ( ره )

 2. # ADS
  نشان دهنده تبلیغات برای شما
  تاریخ عضویت
  Always
  محل سکونت
  Advertising world
  نوشته ها
  Many

   

 3. #2
  مدیر پیج ارتشی در فیس بوک

  تاریخ عضویت
  Jul 2012
  نوشته ها
  223
  تشکر
  1,119
  تشکر شده 235 بار در 92 ارسال
  قدرت امتیاز دهی
  83
  میزان امتیاز : 5927
  Array
  خوبه ........

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. جانباز قطع نخاعی دیگری آسمانی شد
  توسط bloodangel در انجمن شهداي سپاه پاسداران و بسيج
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 02-21-2013, 04:16 PM
 2. اخبار برتر دفاعی هفته آخر بهمن 91
  توسط bloodangel در انجمن اخبار نظامی داخلی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 02-15-2013, 01:23 PM
 3. اخبار برتر دفاعی هفته چهارم بهمن
  توسط bloodangel در انجمن اخبار نظامی داخلی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 02-08-2013, 10:25 AM
 4. اخبار برتر دفاعی هفته اول بهمن 91
  توسط bloodangel در انجمن اخبار نظامی داخلی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 01-25-2013, 11:59 AM
 5. هشدار البرادعی به‎اسرائیل درباره حملهبه ایران
  توسط titan در انجمن اخبار نظامی داخلی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 03-22-2012, 10:54 AM

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •